Size bir telefon kadar yakınız
0541 431 43 21
Dil Seçin
trende

Tez Nasıl Yazılır?

28.03.2020
470 görüntülenme
Tez Nasıl Yazılır?

Tez yazma işlemi çok kapsamlı ve ayrıntılı bir çalışma gerektirmektedir. Tez nasıl yazılır? Sorusuna verilecek en iyi ve en sade cevap iyi bir okuma ve iyi bir araştırma yapılması doğrultusunda çalışma hazırlamak olarak söylenebilir.

Tez yazarken öncelikli yapılması gereken konuyla ilgili daha önce yayınlanmış kitap, dergi, makale ve tezlerden araştırma yapıp kaynak toplamaktır. Kaynaklar kategorilendirilip okunmaya hazır hale getirilir. Özellikle yüksek lisans ve doktora tezlerinde kaynaklar yabancı ağırlıklı olması gerekmektedir.

İlgili okuma yapıldıktan sonra yeterli bilgi sahibi olunduğunu konusunda sorun kalmadığı düşünüldüğü zaman tezin yazım aşamasına geçilmelidir. Tezin yazım aşamasında öncelikli yapılması gereken tezin nasıl başlayacağı ve nasıl devam edip sonlandırılacağı konusunda bir öneri oluşturmaktır. Bu öneri için daha önce yayınlanmış tezler ve makaleler iyi bir örnek teşkil edecektir.

tez nasıl yazılır
tez nasıl yazılır

Tez için oluşturulan içerik tamamlandıktan sonra okuma yapılan kaynaklardan alıntı yapılmaya başlanır. Ancak alıntı kurallarına uygun şekilde alıntı yapılması gerekir. Aksi takdirde intihal söz konusu olacaktır. Okuma yapılan kaynaktan tezinize bilgi aktarırken tamamen size özgü cümleler ile yazım yapmanız gerekmektedir. Okuduğunuz cümleleri kendi fikirleriniz doğrultusunda şekillendirip tezinize aktarmanız gerekmektedir.

Tez dili nasıl olmalıdır?

Tezinizde kullanacağınız dil de çok önemlidir. Akademik çalışmalarda birinci, ikinci şahıs kipleri kullanılmamaktadır. Yani “bana göre liderlik …… anlamındadır” gibi bir cümle tezlerde yer almaz. Daha çok “ifade edilmektedir” “ifade edilmiştir” … olduğu görülmektedir” şeklinde cümle kalıpları kullanılmaktadır. Bu sayede ifade edilen bilgilerin genel bir kanıya tabi olduğu nitelendirilmiş olmaktadır.

Tez yazarken kaynak nasıl verilir?

Yararlandığınız kaynağı her okuma yapıp tezinize aktardığınız paragraflarda belirtmeniz gerekmektedir. Eğer direk alıntı yapıyorsanız (cümle değiştirmeden) tırnak içerisinde, yazım yapılan yazı formatından bir punto küçük ve 1 satır aralığında italik olarak ifade edilir. Genellikle tezlerde sağ ve soldan girinti bırakılarak aktarım yapılır. Bu aktarıma bir örnek aşağıdaki gibidir;

“Genel anlamda aktör sözcüğü ile herhangi bir olayda katkısı veya etkisi olan bir birim belirtilmektedir. Uluslararası İlişkiler disiplininde ise tanımlanabilir bir rol oynayan herhangi bir varlık, aktör olarak adlandırılabilmektedir. Disiplin içerisinde aktör olarak adlandırılan bu varlıkların tanımlanması için çeşitli yorumlar ortaya koyulmaktadır” (Selçuk, 2020:15).

Yukarıda ifade edilen gösterim direk alıntı ve genellikle tanımsal kavramlarda, biri tarafından söylenen sözlerde, kanun, yönetmelik aktarımlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu gösterim şekli kullanılması durumunda alıntı yapılan kısımlar intihalden sayılmamaktadır.

Diğer şekliyle tez yazma aşamasında okuma yapılan kaynaktan aktarım yapıldığında alınan kısmın sonuna alındığı kaynağı göstermek gerekmektedir. Örneğin;

Genel anlamda aktör sözcüğü ile herhangi bir olayda katkısı veya etkisi olan bir birim belirtilmektedir. Uluslararası İlişkiler disiplininde ise tanımlanabilir bir rol oynayan herhangi bir varlık, aktör olarak adlandırılabilmektedir. Disiplin içerisinde aktör olarak adlandırılan bu varlıkların tanımlanması için çeşitli yorumlar ortaya koyulmaktadır (Selçuk, 2020:15).

şeklindedir.

Kaynak göstermenin birden fazla yöntemi vardır. Bunlar;

  • Metin içi kaynak gösterimi (APA 6)
  • Dipnot yöntemi,
  • Parantez içi rakam gösterme yöntemi,
  • Köşeli parantez içi rakam gösterimi

yöntemleri en çok kullanılan yöntemlerdir. Türkiye’de tez yazma aşamasında genellikle APA6 formatı kullanılmaktadır.

Yukarıda belirtilen şartlar doğrultusunda tez hazırlandıktan sonra öğretim görülen üniversitenin yayınladığı tez yazım formatına uygun şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Artık tüm akademik çalışmalar dijital ortamda hazırlandığından yazım kurallarına uygun şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

Tez yazarken en çok dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tez yazma sürecinin en temel özelliklerinden biri de yapılacak araştırma ile ilgili hipotez ve araştırma problemini oluşturabilmektir. Geliştirilen hipotezler doğrultusunda çalışma yapılmalı ve araştırma sonunda geliştirilen hipotezlerin doğrulanıp doğrulanmadığı tartışılmalıdır. Hipotez geliştirebilmek için yapacağınız araştırmayı çok iyi kavrayabilmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yeterli kalite ve nitelikte araştırma ortaya çıkmayacaktır.

Araştırma problemi doğrultusunda araştırmanın amacı ve yöntemi belirlenmelidir. Tez yazma sürecinde kullanılacak yöntemler oldukça çeşitlidir. Öncelikli bütün tezlerde olması gereken kısımlar literatür taraması ve alanyazında daha önce yapılan araştırmaların incelenmesidir. Literatürde konuyla ilgili yayınlanmış ve yayınlanmamış tüm akademik yayınlar incelenerek çalışma oluşturulmalıdır. Tez yazma aşamasında daha önce yapılan araştırmalara olan katkısı ve farkları ifade edilmelidir.

Tez nasıl sonuçlandırılır?

Tez yazımı sonuçlandığında tezinizin yeni bir araştırma sonucunu ortaya koyabildiği görülmelidir. Yaptığınız araştırmanın alanyazına katkısı tartışılarak bundan sonra yapılacak araştırmalara öneriler ortaya koyulmalıdır.

Tez yazım sürecinde aklınıza takılan her süreçte ekibimizle iletişime geçebilir ve profesyonel destek talep edebilirsiniz.

Firmamız Marmara Tez Merkezi Hizmetlerini tercih ettiğiniz teşekkür ederiz.

Siparişleriniz Uzman Yazarlarımız tarafından onay sürecine alınacaktır.

Verdiğimiz hizmetin her aşaması garantimiz altındadır. Bu sebeple güvenle hizmet talep edebilirsiniz.

Yaptığımız çalışmaların mükemmel olacağını, zamanında teslim edileceğini ve orijinal olacağını gururla ifade ediyoruz.

Marmara Tez Merkezi Çözüm Üretir…

www.marmaratezmerkezi.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN