Size bir telefon kadar yakınız
0541 431 43 21
Dil Seçin
trende

YÜKSEK LİSANS BİTİRME PROJESİ YAZMA

29.03.2020
477 görüntülenme
YÜKSEK LİSANS BİTİRME PROJESİ YAZMA

Bilindiği üzere yüksek lisans günümüzde birçok sektörde zorunlu hale gelmiş bulunmaktadır. Yüksek lisans derecesi almış bir birey gerek iş hayatında gerekse sosyal statü konusunda kendini geliştirmiş sayılmaktadır. Yüksek lisans seviyesinde alınan eğitimlerin birçok türü bulunmaktadır. Bunlardan biri tezsiz yüksek lisans eğitimidir.

Tezsiz yüksek lisans olarak adlandırılan bu program üniversitelerin yüksek lisans eğitimlerinde tez şartı aranmadığı programlardır. Günümüzde daha çok uzaktan eğitim şeklinde yürütülebilen bu programlarda öncelikli olarak belirli dersler alındıktan sonra bitirme projesi yazmak gerekmektedir.

mba tezi

Bitirme projesi tezsiz yüksek lisans eğitiminin tamamlanması için hazırlanması gereken akademik çalışmalardır. Öğrenciler derslerinden sonra bir dönem bitirme projesi hazırlamak için uğraşmaktadır. Yüksek lisans bitirme projesi yazma öğrencilerin sıklıkla zorlandığı noktalardan biridir. İş hayatının yoğun temposu arasında bitirme projesine zaman ayırmak bireyler tarafından zorlaşmaktadır.

Peki yüksek lisans bitirme projesi nasıl yazılır?

Öncelikle bitirme projesi yazılacak ders seçilir ve enstitüler her öğrenciye bir danışman atar. Öğrenciler danışmanlarıyla irtibata geçerek bitirme projelerinin konu başlıklarını seçme konusunda istişarede bulunur. Konu başlığı seçildikten sonra “proje konusu onaylama formu” öğrenci tarafından doldurularak enstitüye teslim edilir.

Enstitü onayından sonra öğrenciler resmen konusunu belirlemiş sayılmaktadır. Konu belirleme işlemi tamamlandıktan sonra bu konuda yapılan araştırmalar incelenmelidir. Yapılan araştırmalar neticesinde yüksek lisans bitirme projesi için bir içerik oluşturulur. Oluşturulan içerik danışman hocanın onayından geçtikten sonra öğrenci bitirme projesini yazmaya başlamaktadır.

Yüksek lisans tezi yazdırma

Yüksek lisans bitirme projesi yazma sırasında öğrenciler oluşturdukları içerik doğrultusunda literatürde yer alan kaynaklardan yararlanarak içeriklerini tamamlar. Tamamlanan içerikler üniversitesin yayınladığı güncel tez/proje yazım kılavuzuna göre düzenlenmek durumundadır. Bitirme projesi yazım kurallarına göre düzenlenen çalışmalar teslim için danışman hocaya gönderilir. Danışman hocanın kontrolünden sonra projede eksik ve yapılması gereken şeyler varsa öğrenci tarafından tamamlanır ve teslim edilir.

Yüksek Lisans Bitirme Projesi Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüksek lisans bitirme projesi yazarken öğrencilerin dikkat etmesi gereken birçok nicelik söz konusudur. Bunlar aşağıda kısaca sıralanmıştır;

  • Seçtikleri konu hakkında bilgi sahibi olmak,
  • Literatür taraması yöntemini aktif şekilde yönetebilmek,
  • Literatürde yer alan yerli ve yabancı kaynakları kategorilendirip dosyalamak,
  • Bitirme projesi konusunda birçok yayınlanmış makale okumak,
  • Üniversitenin yayınladığı yönergeleri takip ederek bu konuda çalışmalar yapmak,
  • Bitirme projesinin yazım aşamasında intihal kurallarına titizlikle dikkat etmek,
  • Bitirme projesinin temel amacını belirlemek ve bu amaca yönelik yazım işlemini sürdürmek,
  • Bitirme projesinde yazım, imla, noktalama ve anlatıma dikkat etmek.

Yukarıda sayılan ifadelere dikkat ederek hazırlanan çalışmalar başarıya ulaşabilecektir. Marmara tez merkezi olarak yukarıda sıralanan tüm süreçlerde öğrencilere danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Yukarıdaki ifadelerde zorlanan ve yeterli bilgiye sahip olmayan öğrenciler danışmanlarımızla iletişime geçebilir ve istedikleri bilgiye kolayca erişebilir.

Firmamız Marmara Tez Merkezi Hizmetlerini tercih ettiğiniz teşekkür ederiz.

Siparişleriniz Uzman Yazarlarımız tarafından onay sürecine alınacaktır.

Verdiğimiz hizmetin her aşaması garantimiz altındadır. Bu sebeple güvenle hizmet talep edebilirsiniz.

Yaptığımız çalışmaların mükemmel olacağını, zamanında teslim edileceğini ve orijinal olacağını gururla ifade ediyoruz.

Marmara Tez Merkezi Çözüm Üretir…


www.marmaratezmerkezi.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN