+90 554 512 55 79

Yüksek Lisans Tezi Nasıl Hazırlanır ?

Yüksek Lisans Tezi Nasıl Hazırlanır ?

KONU SEÇİMİ

Çalışmak istediğiniz tez konusu, ilgili olduğunuz konular üzerine yoğunlaşmak. İlginizi çekecek konu seçiminin önemi tez aşamasında keyif alarak bu evreyi atlatabilmenizde büyük önem teşkil eder.

Çalışacağınız tez konusu üzerinde gelişimleri nasıl takip edebileceğinize kara verin.

Eğer tez konusu belirleme konusunda sorun yaşıyorsanız, daha önce akademik çalışmaları tarayarak gerekli bilgiye sahip olabilirsiniz.

En önemli husus olan seçtiğiniz konunun temel problemini belirleyebilmeniz. Bunun nedeni bütün çalışmanın bu problem üzerinde ilerleyeceği konusudur.

Tüm bunları tamamladıktan sonra Tez yazımı aşamasında kullanacağınız kaynakları ilgili literatür taraması neticesinde temin edin ve bir pilot çalışma hazırlayın.

Yapacağınız pilot çalışma çalışmanızın seyrinde büyük katkı unsuru olacaktır.

İlerleyen süreçte Tez danışmanınız ile konuyla ilgili görüşmeler yapınız. Danışmanlık desteğine ihtiyaç duymanız durumunda Marmara tez merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Yukarıda ifade edilen tez konusu belirleme ve aşamaları hakkında irdelemeniz en önemli husus bilime sağlayacağınız katkıdır.

KAYNAKLARIN TESPİTİ

Konunuz netleştikten sonra ilgili literatür taraması yaparak konuyla ilgili kaynakları temin edeceksiniz. Ardından bu kaynakları okuyarak konuya tamamen hakim olacaksınız. Kaynakları güncel ve konuyla ilgili olması önem teşkil etmektedir. Kaynaklarınızı Türkçe ve yabancı literatürden olmasına dikkat ediniz. Çünkü bilim evrenseldir. Bu durumda bir konuyla ilgili bir görüş ifade edecekseniz evrensel bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

TEZ PLANLAMASI YAPMA VE TEZİN BÖLÜMLERİNİ BELİRLEME

Kaynakları okuyup konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip olduktan sonra yapmanız gereken tezin taslak planını oluşturmak olacaktır. Tez yazarken nasıl ilerleyeceğinizi nasıl başlayacağınızı nasıl devam edeceğinizi, hangi alt başlıklara değinmeniz gerektiğini, bu alt başlıkların önem düzeyi ve doğru sıralanması belirleyin.

TEZ YAZIM AŞAMASINA GEÇME

Tez Yazım aşaması tezin en önemli kısmıdır. Elde edilen bilgiler akademik dilde harmanlanarak teze aktarılır. Tezi yazarken özgün cümleler kullanılması çok önemlidir. Çünkü yeni araştırma yeni bilgi gerektirir. Bilgilerinizi teze aktarırken özgün olmaya çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Yüksek lisans tezi sizin akademik kariyeriniz ya da işyerinizdeki kariyeriniz açısından çıkış kapısıdır. Bu nedenle tecrübesiz yapacağınız ilk önemli çalışmadır. Bu nedenle bu çalışmanın size özgü olması çok önemlidir.

TEZİN TESLİM EDİLMESİ

Tez yazma aşamasını tamamladıktan sonra bağlı bulunduğunuz üniversite ve enstitünün belirlenmiş bir tez yazım yönergesi mevcuttur. Bu yönergeye word programı ya da latex programı üzerinden düzenleme yaparak uyumu sağlamanız gerekmektedir. Yönergeye uygun olmayan tezler enstitü tarafından kabul edilmemektedir. Bilinmelidir ki onca emeğin sayfa numarası yüzünden çöp olması istenen bir durum değildir. Bu yüzden bu aşama da tez hazırlama evresinden önemli bir yer tutar. Tez hazırlama işleminiz tamamlandıktan sonra savunma için hazırlık yapmanız gerekmektedir. Savunma öğrencilerin en çok zorlandığı evrelerden biridir. Ancak teze iyi hazırlanılması durumunda bu evre kolaylıkla sonlandırılabilmektedir.

Yüksek lisans tezi hazırlama konusunda yaşadığınız her türlü zorluklarla ilgili Marmara Tez Merkezi‘nden destek alabilir ve her türlü fikir alış-verişinde bulunabilirsiniz.

Open chat