+90 554 512 55 79

Yüksek Lisans Tezi Yazımı

Yüksek Lisans Tezi Yazımı

Sevgili Öğrenciler; 

Yüksek lisans eğitim hayatını başlayan sizler sosyal hayat dengesini kurmak bir yana bir de iş hayatı dengesini kurmak durumundasınız. Tüm belirtilen süreçleri birlikte sağlıklı olarak yönetebilmek kolay bir iş olarak görünmemektedir. Eğitim hayatınızın son adımlarına yaklaştığınız dönemde ise yüksek lisans tezi veya yüksek lisans projesi hazırlamak durumundasınız. Ülkemizde tez yazımı veya tez yapımı konusunda bir standart olmadığından dolayı bu süreçte sıkıntılı dönemlerle karşılaşmanız olasıdır. Özellikle de danışman hocanız ilgisiz davranışlar içerisindeyse durum daha da kötü bir hal almaktadır. Belirtilen durumlarda zaten diğer yönleriyle sizi fazlasıyla zorlayan hayat, tez yazımı veya tez yapımı konularında da sizleri iyice içinden çıkılmaz bir duruma getirebilecektir. Yukarıda ifade edilen tüm nedenlerle, marmara tez merkezi olarak ihtiyaç duyulan tüm noktalarda sizlere profesyonel danışmanlık desteği sunmak amacını taşıdığımızı ifade etmek isteriz. Hemen bizlerle iletişim kanalları yoluyla irtibat haline geçin ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda uygun ekip üyemizin bulunması halinde sizlerin yerine Türkçe veya İngilizce yüksek lisans tezi veya yüksek lisans projesi hazırlama konularında süreçleri biz yerine getirelim.

Yüksek Lisans tez çalışmalarında danışmanlık hizmeti tüm tez süresince verilebildiği tez önerisi hazırlama ya da hazır olan tezin revize edilme sürecinde de verilebilmektedir.

Tez Önerisi;

Tez önerisi olarak verilen danışmanlık hizmeti şu şekilde gerçekleşmektedir. Öncelikle olarak konunun tam ismi belirlenmektedir. Öğrenci, resmi danışmanı ile konu belirlemedi ise tarafımızın yönlendirmeleri ile kendisine konu başlıkları hazırlatılarak bunları resmi danışmanına göndermesi sağlanır. Bu bağlamda çalışma konusu belirlenmiş olan öğrenciye, tez önerisi ya da tez taslağı oluşturması için gerekli ön bilgiler verilir. Bu bilgiler doğrultusunda hazırladığı öneri ya da taslak danışmanımız tarafından kontrol edilerek gerekli düzeltmelerin yapılması sağlanır. Böylelikle öğrencinin tez çalışmasının ana hatları belirlenir.

Tez Çalışmaları;

Yüksek Lisans tez çalışmalarında ana hat planı onaylandıktan sonra literatür çalışması yapılmaktadır. Öğrencinin konu ile ilgili ulusal ve uluslararası yayınlar toplamasında ve bunları derlemesinde danışman yardımcı olmaktadır. Öğrenci tarafından ulaşılamayan kaynaklara ulaşma, yabancı yayınların çevirilerinin yapılması da danışman tarafından gerçekleştirilmektedir.

Tüm bu aşamaların sonucunda da öğrenci tezinin yazım aşamasına danışman kontrolünde geçmektedir. Danışman kontrollü ilerleyen bu süreç sonrasında öğrencinin tezin yazımını bitirmesi ile birlikte destek amaçlı danışmanlık hizmeti de sona ermektedir.

Open chat