Size bir telefon kadar yakınız
0 531 641 30 41
Dil Seçin
tr

Tez Konusu Belirleme

1 görüntülenme
Tez Konusu Belirleme

Tez konusu belirleme tez yazma sürecinin en zor kısımlarındandır. Tez konusu belirlenirken öğrenciler büyük sorunlar ve uzayan süreçlerle karşılaşmaktadır. Bu nedenle konu belirleme süreci önemli bir süreçtir. Tez konusu belirlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri seçilecek konu hakkında yerli ve yabancı literatürde tez yazabilecek kadar kaynak olma durumudur. Aşağıda Tez Konusu belirlenirken dikkat edilmesi gerekenler sıralanmıştır;

  • Konu listesi oluşturmak,
  • Listelenen konular arasından literatürde eksik görünen konuları belirlemek,
  • Kalan konular hakkında literatür taraması yapmak,
  • Yapılan okumanın ardından konuyu netleştirmek,
  • Tez konusunu belirlemek

Yukarıda sıralanan nicelikler tamamlandıktan sonra sağlıklı bir tez konusu belirlenecektir. Tez konusu belirlendikten sonra tez yazım süreci başlayacaktır.

Tez Konusu Belirleme Sürecinden Sonra?

Tez konusu belirlendikten sonra en önemli yapılması gereken konuyla ilgili ciddi bir okuma yapmaktır. Literatür taraması yapılarak kaynaklar kategorilendirilir. Daha sonra kaynaklar okunarak yazılacak tezin içeriği belirlenmeye çalışılır. Bu doğrultuda ulusal tez merkezi büyük ölçüde yardımcı bir kaynak olacaktır.

İndirilen makaleler, tezler, kitaplar ve dergiler içinde boğulmak bu sürecin en basit zorluğudur. Zaten zamana karşı yarıştığımız günümüz hayat şartlarında tez yazmak için oldukça boş vaktimizin olması ve bu vaktin çok verimli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Görüldüğü üzere yalnızca tez konusu belirlemek bile oldukça zorlu bir süreçtir. Bu nedenle Marmara Tez Merkezi siz değerli öğrencilere tez konusu belirleme aşamasında hızlı ve detaylı çözüm üretebilmektedir.

Marmara Tez Merkezi Çözüm Üretir…